Informacje | Partnerzy | Filmy | Biblioteka
Języki migowe są ważnym elementem wielojęzyczności Europy. Szacuje się, ze 1 osoba na 1000 używa języka migowego jako języka ojczystego. W zależności od postrzegania głuchota jest uznawana jako niepełnosprawność. Badania organizacji partnerskich pokazują, iż niewiele osób wie o istnieniu Kultury Głuchych, a wciąż wielu uważa tą niepełnosprawność za pewien brak i ograniczenie. Z tego powodu projekt ma na celu ukazać osoby Głuche jako twórcze i mające dużo do pokazania z Kultury Głuchych nie tylko w Polsce, ale też Europie.
Projekt pozwala osobom słyszącym zorientować się co potrafią robić Głusi i ich środowisko.
Zapraszamy do współpracy w tworzeniu muzyki, humorów czy innych działań w języku migowym.
W związku z powyższym powstała strona internetowa „Wirtualne Centrum Kultury Głuchych”, na której każda zainteresowana osoba/organizacja znajdzie otwarte zasoby edukacyjne i rozrywkowe. Będzie to internetowy zbiór materiałów, powstałych podczas realizacji projektu z linkami, ułatwiającymi osobom słyszącym edukację o kulturze Głuchych. Tutaj: https://www.ivccdeaf.tk/p/home.html
Bezpośrednimi uczestnikami projektu będą osoby niesłyszące członkowie Społeczności Głuchych z różnych krajów, ale również osoby, którym bliskie są sprawy osób Głuchych i języka migowego.
Cel projektu
Celem projektu jest zwiększenie szans na integrację społeczną osób niesłyszących oraz uświadomienie społeczności słyszącej o istnieniu tożsamości kulturowej osób niesłyszących, jak również promowanie kultury społeczności osób niesłyszących i języka migowego. Projekt będzie też mieć na celu pomoc w procesie rozwoju Kultury Głuchych, poprzez zachęcanie ich członków do tworzenia i wykorzystywania jej w praktyce, aby mogli stać się aktywnymi obywatelami w promowaniu własnej kultury.
Zakładane rezultaty projektu:
- Edukacyjne i otwarte zasoby multimedialne, dotyczące kultury niesłyszących dostępne w 4 wersjach
- Filmy z korektą dla osób niesłyszących
- Strona Internetowa „Wirtualne Centrum Kultury Głuchych”
- Rozwijanie tożsamości kulturowej osób Głuchych
- Co najmniej 16 szkoleń lokalnych
- Ponad 100 filmów wideo- Piosenki języka migowego
- Ponad 100 filmów wideo- Program komediowy języka migowego